Gelişim Kongresi 08 Sponsorları

Beyza Bilgin

Doğum Yılı: 05. 05. 1935

Doğum yeri: İzmir

Lise:  Eskişehir Lisesi, Eskişehir (1955)

Üniversite: Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde bir yıl (1955-56)

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu (1956-60)

Öğretmenlik (1960-1965): Yozgat ve Ankara İmam Hatip liselerinde, Bu dönemde aynı zamanda camilerde hanımlara fahri vaizlik-Türkiye’nin ilk kadın vaizi.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne asistanlığa geçiş (1965):

“İslam’da Eğitimin Temeli Olarak Sevgi” isimli tezi ile Doktor (1971)

“Türkiye’de Din Eğitimi ve Liselerde Din Dersleri” isimli tezi ile Doçent (1979)

“Eğitim Bilimi ve Din Eğitimi” çalışması ile Profesör (1988). Türkiye’de Din Eğitimi dalında ilk profesördür Din Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yapmıştır.

Ders kitapları ve bilimsel makalelerinin yanı sıra, aileler ve öğretmenler için dini-kültürel yayınları vardır. “Dinin Okullarda Öğretimi”, “Uluslararası Barış için Din Öğretiminden yararlanma”, “Dinler- ve Kültürler-arası Eğitim” (Bunu bir ders olarak Ankara Ü. İlahiyat Fakültesinde Yüksek Lisans seviyesinde Türkiye’de ilk defa olmak üzere başlatmıştır)”. “Dinlere Bağlanan Kadın Sorunları (Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalına bağlı olarak “Dinlerde Kadın” Yüksek Lisans dersini de başlatmıştır)” ile özel olarak ilgilenmektedir. Dinler ve kültürler arası diyalog için verdiği hizmetleri nedeniyle Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından 1.Sınıf Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir(2001). Kadın sorunları üzerine çalışmaları da İst. Kültür Ü. “Yılın Yürekli Kadını 2005″ ödülünü almıştır.

2002 yılından beri emeklidir.

Yorum Yapın

jigolo