Gelişim Kongresi 08 Sponsorları

Yankı Yazgan

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Profesör, Yale Child Study Center’da öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdürmekte, çocuk/genç ve erişkin psikiyatrisi alanında serbest uzman hekim olarak çalışmaktadır.

Eğitim. İzmir’de büyüyüp, Bornova Maarif Koleji ve Ankara Fen Lisesi’nde (1977) temel eğitimini bitirdi. Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra (1983), Oğuzeli (Gaziantep), Kuzey Kıbrıs ve Biga (Çanakkale) ilçelerinde hükümet tabibi/sağlık ocağı doktoru/anne-çocuk sağlığı doktoru olarak mecburi hizmet ve askerlik görevlerini yerine getirdi (1983-6). Genel psikiyatri uzmanlık eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (1986-91) yaptıktan sonra Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında uzmanlaştı.(1992-5). Yale Üniversitesi’ndeki ileri klinik araştırmacılık eğitimini de aynı dönemde tamamlamış olan Yazgan’ın tıp, nörobiyoloji ve psikiyatri alanında çok sayıda uluslararası bilimsel makalesinin yanı sıra ödül ve proje desteği vardır. Ülkemizdeki ve ABD/Avrupa’daki tıp ve psikiyatri meslek örgütlerinin bilim ve eğitim kurullarında yer almaktadır.

Popüler yazılar ve konuşmalar. 1979′da Demokrat İzmir gazetesi ile başlayarak Demokrat, Cumhuriyet, Cumhuriyet Bilim Teknik, Yeni Binyıl, Yeni Gündem, BirGün ve Akşam’ın aralarında olduğu çok sayıda gazete ve dergide, ekonomik hayata psikoloji ve beyin bilimleri açısından bakış, gündelik ilişkilerdeki davranışlarımızın farketmediğimiz doğal kuralları ve beynimizin işleyişi temalarıyla yazmış ve çizmiştir. Kalp Çarpar Beyin Böler  ve Kalbinle Düşün Aklunla Hisset bu alandaki en son kitaplarıdır. Anne-babalara dönük bilgi ve deneyimlerini ise Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?, Düşe Kalka Büyümek, Bebeklikten Çocukluğa, ve Ergenlikten Gençliğe kitaplarında derlemiştir.

İş ve toplum/aile hayatına dönük olarak ülkemizin dört bir yanında verdiği seminerlerinde, kurumlarda karar mekanizmalarının anlaşılmasını (”beyindeki CEO: belirsizlik durumlarında karar vermek” ya da “stratejik düşünme: neandertal olmamak için“), iş hayatında şirket ve aile dinamiklerinin uyumlu yönetimini (”şirket olmak aile kalmak“),  duygular, alışkanlıklar ve sezgilerin yönetime etkisini (”4 Z“) ve anne-babaların gönüllerince annelik babalık yapmaları için gereken asgari bilgileri (”çocuklu hayat“) ele almıştır.

Yorum Yapın

jigolo