Gelişim Kongresi 08 Sponsorları

Prof. Dr. İbrahim Özer Ertuna

Prof. Dr. Özer Ertuna 18 Ağustos 1940′da Edirne’de doğdu. İşletme dalında Lisans eğitimini Robert Kolej Yüksek Okulunda tamamladı. İşletme İktisadı alanında Yüksek Lisans ve doktora çalışmalarını ise ABD’de Cornell Universitesi’nde yaptı ve 1967 yılında doktora derecesi aldı.

Prof. Dr. Özer Ertuna Syracuse Üniversitesi, New York Eyalet Üniversitesi, Robert Kolej Yüksek Okulu ve Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Prof. Dr. Özer Ertuna 2007 yılından bu yana Okan Üniversitesinde öğretim üyeliğini sürdürüyor.

Prof. Ertuna, akademik alanda öğretim üyeliği yanında idari görevler de yaptı. Boğaziçi Üniversitesinde İşletme Bölüm Başkanlığı, Araştırma ve Uygulama Enstitüsü Müdürlüğü, İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı yürüttüğü bu görevlerden başlıcalarıdır.

Prof.Özer Ertuna, çeşitli kamu ve özel kesim kuruluşlarında Yönetim Kurulu üyeliği, danışmanlık yapmış, eğitim hizmetleri de vermiştir. Başbakana ve Devlet Bakanına “Başdanışman”; Çalışma ve İşletmeler Bakanlıklarına da “danışman” olarak hizmet veren Ertuna, Sümer Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmıştır.

Dünya Bankasının Nijerya Misyonuna, Tunus, Mısır ve Suriye’de bulunan Tarım Araştırma Merkezlerinin denetimine katılmıştır.

Prof.Özer Ertuna’nın çeşitli bilimsel dergilerde 90′ı aşkın makalesi yayınlanmıştır. İkisi yurtdışında basılan 19 kitabı bulunmaktadır. Prof. Ertuna, 1986-2001 yılları arasında Radikal Gazetesinde haftalık köşe yazıları da yazmıştır. 

2005 yılından bu yana basılan kitapları şunlardır: Kapitalizmin Son Direnişi (Alfa); Türkiye Ekonomisinin Kayıp Yılları 1989-2005 (Avcıol Basım Yayın); Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun Yirmi Yılı 1983-2004 (İstanbul Sanayi Odası).  Krizler, Şirketler ve Yeniden Yapılanma (Boğaziçi Üniversitesi).  Prof. Dr. Özer Ertuna’nın editörlüğünü yaptığı Essays on Crafting Successful Business Strategies ve Essays on Crafting Human Resource Strategy kitapları Boğaziçi Üniversitesi tarafından basılmıştır.

Yorum Yapın

jigolo